Datum:  9. 12. 2013

ZAPISNIK 38. redne seje ŽPS Polzela 2010-2015

Seja se je pričela ob 19.00 uri v prostorih župnišča na Polzeli. Prisotni: Janja S., Stanko N., Rudi J., Mira K., Anita K., Martina L., Janca K., Marko S., Blaž J., Marija G.,Drago S., Ida R. Opravičeno odsotni: Jože K.,  Zinka T., Ana R., Robi B.,  Ana Marija B., Marjana V., Andreja O., Bogomir Ž. Mija B., Andreja L. Sejo je vodil g. Stanko N.

1.  Molitev (Janja S.)
2. Pregled zapisnika zadnje seje ŽPS (Janja S.)

3. Poročilo s seminarja v Celju (Anita)

4. Rubrika »od seje do seje«

5. Razno - pobude in vprašanja

6. Sklepna molitev (Janja S)

Molitev je prebrala ga. Janja S., molitev je govorila o jaslicah:

… ko bi bilo moje srce

kot jasli presvete noči,

ko so sprejele Večnega,

ki je postal majhen in

ubog kakor eden izmed nas ljudi.

(Marco Pappalardo)

Zapisnik prejšnje seje je prebrala ga. Janja S. Zastavljene naloge so bile realizirane, praznovanje »abrahamovcev« je bilo prestavljeno na naslednjo nedeljo, 15.12.2013. Ostale naloge so bile realizirane.

AD 3. Študijski del

Študijski del je pripravila ga. Anita K., ki se je udeležila seminarja o pastoralnem načrtovanju v soboto, 16.11.2013 v Domu sv. Jožef v Celju. Zbralo se je okrog 180 duhovnikov in laikov iz vse škofije. Tako so tudi župnije celjske škofije konkretno stopile na pot razmišljanja, gledanja v prihodnost in načrtovanja, kot ga usmerja in predvideva krovni dokument »Pridite in poglejte« (PiP). Namen seminarja je bil usposobiti, motivirati in vaditi določene veščine, potrebne za načrtovanje v župniji.

P. Branko Cestnik je imel predavanje o načrtovanju, v katerem je izpostavil, da se duhovniki in ljudje po župnijah bojimo načrtovanja, zato je poudaril, da je načrtovanje nekaj naravnega, kar počnemo vsak dan, ko razmišljamo o prihodnosti v svoji družini, pri delu... S seminarji in izobraževanji želimo doseči, da bi ti naravni procesi bili boljši, izpiljeni.

Opozoril je na temeljne sklope načrtovanja, ki potekajo od VIDETI (analize stanja), PRESOJATI (ugotoviti glavni namen, smer) k UKREPATI (izoblikovati konkretne, realne, preverljive cilje, poiskati odgovorne izvajalce, časovno opredeliti izvajanje ciljev). Proti koncu predavanja je navedel 4 ugovore proti načrtovanju, ki so prisotni med duhovniki in verniki, in 4 odgovore nanje:

• Cerkev ni podjetje, ne potrebuje načrtovanja! – Toda Cerkev je veliko občestvo, Božje ljudstvo in se lahko in se mora pogovarjati, skupaj razmišljati in načrtovati prihodnost.
• Cerkev tako in tako ve, kaj delati (podeljevati mora 7 zakramentov, pokopavati in oznanjati s pridigami in veroukom! – Toda razmere, v katerih živimo, so zelo različne in še nikoli ni bilo takih, kot so sedaj. Zato je potrebno razmišljati in iskati nove poti in načine delovanja.
• Saj imamo hierarhijo – papeža, škofe, duhovnike, ki nam povejo, kaj delati. Načrtovanje ruši hierarhično strukturo Cerkve! – Toda načrtovanje odgovornim pomaga bolje voditi župnijo, škofijo, Cerkev. Če verni ljudje sedemo skupaj in se pogovarjamo o sebi in svojem delovanje, je to dragocen kapital, sinodalnost, ki je vzporedno s hierarhijo prisotna od začetkov Cerkve.
• Cerkev vodi Sv. Duh, ne potrebujemo načrta, samo molitev in odpiranje Duhu! – v svetu je trenutno najbolj razširjen tip krščanstva binkoštni tip, ki ima svoje prednosti in slabosti (verska čustva, nagovarjanje ranjenih ljudi...) – Toda Sv. Duh je v enaki meri prisoten v skupini, ki načrtuje, kot na karizmatičnem molitvenem srečanju.

Ga. Anita je še povedala, da je g. Miha Herman, voditelj Pastoralne službe,  predstavil načrtovalne pole, ki jih bodo kot pripomoček za načrtovanje dobile vse župnije. Izhajajo iz 5 izzivov, ki jih za prihodnost Cerkve na Slovenskem prepoznava PiP. Oblikovane so tako, da v njih ŽPS med pogovorom in načrtovanjem zapiše kratke ugotovitve ob koraku VIDIMO in PRESOJAMO ter pravilno oblikovane cilje za UKREPAMO.

G. Stanko se je ga. Aniti zahvalil za odlično pripravljen povzetek dogajanja na seminarju v Celju.  Člani ŽPS pa smo še malce pokomentirali v zvezi z načrtovanjem. Izmenjali smo si različna mnenja, od podpore načrtovanju do kritičnega pogleda nanj. Zagotovo pa bomo stopili skupaj pri načrtovanju in tudi  le-tega realizirali.

Pod to točko smo pregledali dogodke do naslednje seje in se pri nekaterih pomembnejših dogodkih ustavili:

-  koledovanje;

-  priprava mladih na božični večer - kot vsako leto;

-  spovedovanje za praznike g. Janez Bračun;

-  spovedovanje v bodoče, povabili bi še kakšnega drugega duhovnika, to izbiro prepuščamo gospodu župniku Jožetu.

-  po krajši razpravi, o izbiri predstavnikov za družine, smo se odločili, da bi bili članici ŽPS, Marija G.  in Janja S.;

-  ozvočenje se je uredilo, za kar je poskrbel g. Marko, in predlagal še nekatere izboljšave;

-  g. Blaž nas je povabil  k molitvi in sv. maši celjske škofije  za pravičnejšo porazdelitev dobrin na svetu in zmanjšanju lakote, ki  bo 10.12.2013, ob 10.00 -12.00 ure v kapeli bl. Janeza Pavla v Škofijskem domu Vrbje;

-  g. Marko je še povedal, da imamo zbranega več denarja v blagajni ŽPS,  kot ga trenutno potrebnega za botrstvo. Ugotavljali smo, da pride v župnišče veliko prosilcev za pomoč in gospod župnik težko uresniči vse prošnje za pomoč v stiski, saj vemo, da so nabirke vedno manjše zaradi  vse večje brezposelnosti in krize. Nato smo se po daljši razpravi in tehtanju različnih možnosti odločili in sprejeli SKLEP: Višek sredstev, ki smo jih zbrali s prispevki članov ŽPS in prispevki diakona Antona Z., položimo v župnijsko blagajno. Gospod župnik Jože pa naj denar, v povezavi s Karitas, nameni za reševanje prošenj ljudi, ki so pomoči najbolj potrebni. Prednost pri dodelitvi pomoči  naj imajo osebe iz naše župnije.

Sejo smo zaključili z molitvijo za Cerkev na Slovenskem, ki jo je  prebrala ga. Janja S.,

... naj jo vedno spremlja

Tvoj očetovski blagoslov,

da bo polnost življenja iskala