NOVI KLOŠTER - UPOR PODLOŽNIH KMETOV

 

 

 

04. 05. 1635

 

Ko so menihi opravili molitve je v imenu vseh podložnikov prišlo v samostan 15 kmetov ter izjavilo, da bodo sicer priorju in samostanu podložni, a le pod sledečimi pogoji: 1. Zahtevajo olajšave glede davkov;  2. V dnevih tlake zahtevajo opoldne topla jedila in vino. Odgovor na dane zahteve so pričakovali v dveh dneh, to je do 6. maja.

 

06. 05. 1635

 

6. maja pride v Novi klošter 200 podložnikov Jurija Schrottenbacha, graščaka v Preboldu pri Št. Pavlu, pod vodstvom Antona Repič-a in Štefana Dvornik-a ter zahteva kruha in vina. Sprejeli so šestkrat po dva škafa vina ter belega in črnega kruha zase in za rodbine. Vinjeni podložniki so se oborožili ter se podali pred preboldsko graščino Schrottenbacha, jo oplenili, spustili vino iz vseh sodov ter grad zažgali.

 

08. 05. 1635

 

Opoldne, 8. maja se zopet pojavijo samostanski podložniki, približno 150, pokličejo vikarja o. Salvatorja Mošenija, rodom iz Benečije, ter zahtevajo jedila in pijače, kakor tudi orožje. Ko jim je bilo ustreženo so kmetje odšli. 

 

Še dvakrat so kmetje zahtevali kruha in vina, kakor tudi kuhana jedila in mesa. Grozili so, da bodo odnesli samostanu vso žito in izpraznili vse vino. Najhujša upornika sta bila Andrej Bernat, ki si je prisvojil ključe glavnih vrat, in Martin Novak. Zopet so hoteli pismeno izjavo glede svojih zahtev, ki se je kmetom tudi izročila.

 

14. 05. 1635

 

Podložniki pod vodstvom Andreja Bernata, so ponovno prišli 14. maja. Zahtevali so olajšav v tlaki le za tri dni v letu, kuhana jedila, kruh in vino. Vse se jim je ugodilo, samo da se jih odkrižajo. Oglasil se je tudi neki Adam Beler, češ, da se mu je pred leti zaplenila krava in zahteval vrnitev, kar se je tudi zgodilo. V isti zadevi se je oglasil tudi Jakob Kolofiček, ki je verjetno stanoval med Žalcem in Šempetrom (kmečka hiša z vulgarnim imenom Kolofic), ter zahteval izročitev zaplenjene krave. Matija Koprivnik je zahteval olajšave glede davka za vinograd. Prišla sta tudi dva sinova Gregorja Šprahmana in Andrej Kos glede povrnitve krivično plačanega goldinarja, kar se je tudi zgodilo.

 

Popoldne pride pred Novi klošter graščak iz Žalca Matija Bergomanski s 15 najetimi vojaki in kmeti, ki so se poprej utaborili pri kmetu Štefanu Dvorniku v Gornjih Grušovljah, se tam pošteno napojili ter napadli kmečke upornike ter jim pobrali vse, kar so pokradli v samostanu. Žalski graščak se je bal, da utegnejo uporniki priti tudi nad njegov grad v Žalcu, kajti enega so mu že uničil. V spopadu so vojaki graščaka Bergomanskega ubili 27 upornikov, drugi pa so se rešili z begom v gozd. Graščaki v Savinjski dolini so bili osvobojeni razjarjenih upornih kmetov, toda samostan so čakala nova bremena …

 

18. 05. 1635

 

18. maja 1635 se je v okolici samostana Novi klošter utaborila četa vladnih vojakov. Vlada jih je poslala, da bi povsem zadušile kmečko gibanje. V samostan so hodili po kruh, vino, seno in ovs. 6 vojakov se je v samostanu celo nastanilo in tam ostalo do 15. junija. 40 drugih je bilo pri menihih stalno na hrani. Njihov poveljnik je stanoval v gradu Grmovje (Hofrain) v Pirešici, neki kapetan pa v Komendi na Polzeli. Ker so podložniki Novega kloštra kljub prisotnosti vojakov še naprej odklanjali tlako, so bili na prošnjo priorja o. Salvatorija Moshenija pozvani h komisarju-župniku v Žalec. Komisar jim je priporočal, naj ostanejo podložni in naj opravljajo tlako kot doslej do časa, ko bo v Gradcu rešena pritožba.

 

15. 06. 1635

 

15. junija 1635 so vladne čete odšle. V času enega meseca, kar so bili utaborjeni ob Novem kloštru, so kmetom pobrali za hrano 370 glav goveje živine.